Použití

Rozsah použití Pervinu/Perlanu je velmi široký a kromě zdravotnictví, kam byl primárně určen, jej v podstatě najdeme ve všech oborech lidské činnosti. Každým rokem se od spokojených zákazníků dovídáme nové a nové druhy použití. Člověk a jeho činnost se zkrátka stali tím nejlepším výzkumným ústavem na světě a jen díky těmto bezejmenným jedincům, kteří měli chuť a odvahu experimentovat se dnes Pervin/Perlan používá v oborech, ve kterých by to výzkumní pracovníci na konci sedmdesátých let minulého století rozhodně nečekali...

 

Pohřebnictví: Jelikož Pervin/Perlan podléhá v zemi hnilobným procesům, používá se pro tuto svoji snadnou ekologickou odbouratelnost v pohřebnictví. Zde slouží jako výstelka rakví, dekor hrobů, ale i obřadních síní apod.

 

Potravinářství: V potravinářství se Pervin/Perlan používá nejčastěji na filtraci olejů při výrobě chipsů, křupek, oříšků a mandlí v tzv. průběžných filtrovacích zařízeních, při balení čajů a čajových směsí do sáčků se používá jako obalový materiál pro balící stroje (např.Velteko), v mlékárenském průmyslu se používá jako filtr na kontrolu sušeného mléka.

 

Stavebnictví: Výrobci podstřešních difúzních fólií používají Pervin/Perlan jako jejich vrchní absorbční součást.

 

Strojírenství: Ve strojírenství se Pervin/Perlan používá k filtraci nečistot z hydraulických olejů, řezných a chladících emulsí při zpracování kovů. V elektrotechnice a telekomunikacích se Pervin/Perlan používá v telefonních ústřednách, klimatizačních systémech, reléových automatikách a všude tam, kde je nežádoucí vnikání prachových nečistot do systémů. Ve strojírenství a automobilovém průmyslu se dále používá jako obalový materiál na různé choulostivé plastové a skleněné součástky, které obal z Pervinu/Perlanu chrání před poškrábáním, nebo jako oddělující proložky při vrstvení výrobků na palety atd. V elektrotechnice se rovněž využívá jako separační vrstva mezi vodiče.

 

Obrázek filtrace

 

Zemědělství: Pro zemědělství se Pervin/Perlan používá od počátku své výroby. Slouží zde pro spádovou filtraci při prvotnímu ošetření mléka. Dále se zde používá jako jednorázové utěrky na ošetření skotu.

 

Obrázek filtrace

 

Další použití: Z dalších použitích Pervinu/Perlanu můžeme jmenovat pedikúry, manikúry, masážní salóny, kosmetiky apod. Stal se potřebou fotografů, při vytváření dekorativních pozadí, ideálním materiálem pro dočasné zamaskování nevzhledných stěn a stropů, při hromadných oslavách jako jednorázový "nekonečný" ubrus, dále jako krycí materiál v čalounictví a při výrobě nábytku, v domácnostech na běžné úklidové práce, jako je umývání nádobí, podlah a podobnému širokému využití.

 

Díky své mimořádné savosti se po povodních v roce 2002 stal neocenitelným pomocníkem při vysoušení archiválií v Národní knihovně České republiky.

 

Obrázek filtrace

 

Obrázek filtrace

Zdroj: Národní knihovna České republiky